Proponowane trasy rowerowe

Rower daje nieograniczone możliwości poznawania okolicy ale my w celu ułatwienia Państwu wyboru odkrywania nowych terenów przygotowaliśmy kilka propozycji tras rowerowych o różnym poziomie trudności. Wszystkie trasy zaczynają się w pobliżu Państwa miejsca zakwaterowania jakim jest wybrzeże jeziora Iseo. Ułożone są w taki sposób aby mogli Państwo poczuć klimat włoskich miasteczek oraz unikatowy krajobraz północnej Italii.

1. Wokół jeziora Iseo

Dzień rekreacyjnej jazdy trasą wokół linii brzegowej Lago Iseo przez malownicze miasteczka Lovere, Riva di Solto, Sarnico, Marone i Pisogne. Część tej trasy została wykorzystana jako tło do reklamy z Georg’em Clooney Mercedesa E-klasy. Niestety spot został wypuszczony tylko na rynek azjatycki, przez co nie dotarł do Polski (do obejrzenia w zakładce „Miejscowości nad jeziorem Iseo”). Fragment drogi to antyczna Valeriana – niegdyś będąca jedynym kanałem komunikacyjnym prowadzącym do doliny Val Camonica od jeziora. Wzdłuż trasy od Sarnico do Castro przejeżdżamy przy pionowych klifach z widokiem na jezioro, w Clusane – tradycyjnej wiosce rybackiej, skosztujemy świeżo łowionych ryb a docierając do Pisogne warto wstąpić do XV-wiecznego kościoła Santa Maria della Neve ozdobionego nadzywczajnymi, oryginalnymi freskami.


Pisogne – Marone – Sulzano – Iseo – Sarnico – Predore – Tavernola – Riva di Solto – Costa Volpino - Pisogne

 

Route 2 556 429 - powered by www.bikemap.net

 

Przebieg trasy:

Jadąc od Pisogne kierujemy się w stronę Vello-Marone-Iseo, trzymając się cały czas brzegu jeziora. W Vello przed pierwszym tunelem zjeżdżamy w prawo na ścieżkę rowerową (SS510) i jedziemy nią aż do Sulzano, dalej w kierunku Iseo (SP12) dojeżdżamy do Sarnico, przejeżdżamy most i trzymając się brzegu jeziora kierujemy się w stronę Tavernola-Riva di Solto. Następnie przejeżdżając starą, wykutą w skale drogą dojeżdżamy do Castro-Lovere-Costa Volpino, gdzie skręcając w prawo na rondzie wjeżdżamy na drogę SP55 prowadzącą do Pisogne.


Trudność: łatwa, bez dużych podjazdów.
Długość trasy: ok 65 km

 

Uwaga!
Ze względu na walory widokowe zaleca się nie zmienianie kierunku trasy. Warto być przygotowanym na konieczność jazdy tunelami oraz w niektórych partiach trasy na wzmożony ruch uliczny.
Z każdego miasteczka portowego odchodzą promy, które pomogą wrócić do miejsca zakwaterowania tym, którzy nie mają siły objechać całego jeziora.

 

2. Dwa jeziora
Dwa jeziora jednego dnia i do tego przełęcz! Trasa biegnie wzdłuż jezior Endine oraz Iseo, połączonych ze sobą przełęczą San Fermo.

 

Lovere – Pianico – Endine Gaiano – Casazza – Bivio x San Fermo – San Fermo – Adrara S. Rocco – Sarnico – Predore – Tavernola – Riva di Solto - Lovere

 

Route 2 560 789 - powered by www.bikemap.net


Przebieg trasy:

Zaczynając swoją wycieczkę w miejscowości Lovere – miejsca wypoczynku i przystani jeziora Iseo, jadąc drogą SS42 docieramy do Valcavallina, gdzie możemy napotkać wzmożony ruch drogowy. Dalej to tylko i wyłącznie bajkowy krajobraz wzgórza San Fermo i okolic Sebino. Przejeżdżamy miejscowość Casazza i w miejscowości Grone skręcamy w lewo, zmieniając drogę na nr SP79. Dalej w lewo na skrzyżowaniu w Villongo (SP91) i po dojechaniu do Sarnico rozpoczynamy bieg starą drogą wykutą w skale położoną nad samym jeziorem.

 

Trudność: łatwa z jednym trudniejszym podjazdem
Długość trasy: ok 75 km

 

3. Doliną Val Camonica

Trasa biegnąca rowerowym szlakiem doliny Val Camonica. Rekreacyjny charakter wycieczki urozmaica jeden trudniejszy podjazd prowadzący do wioski Astrio. Startując z malowniczej miejscowości Pisogne, przejeżdżamy przez uzdrowisko Darfo Boario Terme, a także Breno będące ważnym ośrodkiem administracyjnym dla całej doliny. XII-wieczny zamek w Breno to również miejsce organizowania wielu letnich festiwali i imprez.


Pisogne – Darfo – Esine – Bienno – Astrio – Breno – PianCogno – Boario – Rogno – Costa Volpino - Pisogne
 

Route 2 560 799 - powered by www.bikemap.net

 

Przebieg trasy:

Startując z Pisogne, kierujemy się na północ ścieżką rowerową, która prowadzi nas do uzdrowiska Darfo Boario Terme, zaraz za kościołem skręcamy w prawo w kierunku miejscowości Montecchio, Sacca i Plemo, gdzie wjeżdżamy na drogę SP8. Po zjeździe ze skrzyżowania Loc Campassi (Esine) zaczynamy powoli naszą wspinaczkę, pokonując nachylenie terenu dochodzące do 8% na odcinku Bienno i Astrio - wśród rowerzystów odcinek między Bienno a Astrio jest bardzo popularny, gdyż jest to pierwsza część długiego podjazdu do Passo di Crocedomini (nie należy do planu tej wycieczki). W Astrio na skrzyżowaniu obieramy kierunek Breno, gdzie jest już z górki – w drodze powrotnej przejeżdżamy most w Costa Volpino i po kilku kilometrach zamykamy pętlę w Pisogne.

 

Trudność: łatwa z jednym trudniejszym podjazdem
Długość trasy: ok 60 km

 

4. Wzgórza Val di Scalve
Trasa zdecydowanie dłuższa, przyjemna, z wieloma podjazdami. Początek szlaku ma miejsce w głębi doliny Val Camonica, więc decydując się na wycieczkę musimy doliczyć kilka dodatkowych kilometrów od naszego miejsca zakwaterowania.

 

Piancogno – Boario – Bivio Rogno – San Vigilio – Angolo – Dezzo – Colere – Taveno – Vilmaggiore – Schilpario – Azzone – Dezzo – Croce di Salven –Borno – Villa di Lozio - Malegno – Piancogno

 

Route 2 560 814 - powered by www.bikemap.net

Przebieg trasy:

Start w Pian Cogno aby za chwilę zacząć 6 kilometrową wspinaczkę do San Vigilio (nachylenie terenu momentami powyżej 10%). Następnie zjazd terenami nieskażonymi nawet najmniejszym miasteczkiem, za to upiększonymi klifami, strumykami i dziewiczą naturą. Następny punkt – Scalve czyli 12 km podróży starożytną drogą via Mala, aby na jej końcu dojechać do Dezzo (SP61). Przed samym Dezzo należy przejechać 4 tunele (pierwszy warto ominąć bokiem). Scalve i Dezzo łączy skrzyżowanie – kierujemy się w lewo w stronę Presolana aż do Colere, słynącego z tras narciarskich. Na długiej drodze z Colere do Vilmaggiore (SP58) można zobaczyć pozostałości po zaporze Gleno, która została znacznie uszkodzona w 1923 roku, prowadząc tym samym do śmierci tysięcy mieszkańców pobliskich wiosek. Zdobywając Vilmaggiore, przejeżdżając przez most i ruszając do Azzone jesteśmy z powrotem na drodze prowadzącej do Schilpario. Kilkukilometrowy zjazd (miejscami 15%) przez Dezzo kończy się w Borno. W miejscowości Ossimo skręcamy w lewo aby zmierzyć z kolejnym podjazdem Villa di Lozio, skąd czeka nas długi zjazd do Malegno, a dalej tylko powrót do Piancogno.

 

Trudność: średnia
Długość trasy: ok 120 km

 

5.Jezioro Iseo i Val Trompia

Kolejny dzień ze starożytną drogą Valerianą pod kołami. To między innymi dla niej warto odwiedzić Lago Iseo na rowerze, a tym razem poza delikatnym wiatrem znad jeziora poczujemy także pot, który z nas będzie wyciskało Passo Tre Termini.

Pisogne – Toline – Vello – Marone – Sulzano – Iseo – Passo Tre Termini – Polaveno – Ponte Zanano – gardone – Brozzo – Lavone – Pezzazze – Colle San Zeno – Fraine - Pisogne

 

Route 2 560 825 - powered by www.bikemap.net

Przebieg trasy:

Wycieczka zaczyna się w malowniczej miejscowości Pisogne i biegnie w kierunku Iseo antyczną drogą Valeriana – wzdłuż brzegu jeziora Iseo. Aż do miejscowości Toline prowadzeni jesteśmy zamkniętą dla ruchu samochodowego, bajkową ścieżką wykutą w skałach aby w Iseo skierować się do Polaveno (SP48), gdzie czeka pierwszy podjazd tego dnia - to 9 kilometrowy ale nieostry odcinek trasy. Przejeżdżając przez Val Trompia kierujemy się na północ do Gardone, w Lavone skręcamy w lewo aby rozpocząć podjazd na przełęcz prowadzącą w drogę powrotną do Pisogne.

 

Trudność:  umiarkowana
Długość trasy: ok 85 km

 

6. Z Marone we włoskie piramidy

Także Włosi mają swoje piramidy - Piramidi di Zone to nazwa naturalnych górotworów mieszczących się w miejscowości Zone, które swoim stożkowym kształtem przypominają wysokie, wąskie piramidy. Ciekawostka geologiczna, której widok smakuje jeszcze lepiej po trudach wspinaczki rowerowej.

Marone – Zone – Marone

 

Route 2 560 831 - powered by www.bikemap.net


Przebieg trasy:

Aby móc podziwiać Piramidy należy trasę rozpocząć w miejscowości Marone, gdzie wskakujemy na trasę SP32 i jadąc cały czas via Zone docieramy do miejscowości Zone. Droga pozbawiona jest wielu uskoków, a jadąc nią można podziwiać piękną panoramę jeziora Iseo. Piramidy można zobaczyć z krętych dróg prowadzących w góry lub z jednego z punktów widokowych.

 

Trudność: umiarkowana
Długość trasy: ok 10 km

 

Uwaga!

Trasa biegnie dalej ale to opcja dla zaprawionych kolarzy. Droga, choć nie łatwa prowadzi na jeden z Bresciańskich szczytów – Monte Guglielmo liczący 1957 m n.p.m. Część trasy jest kamienista więc to przygoda dedykowana kolarzom MTB. Z miejscowości  Zone kierujemy się do doliny Gasso, następnie wspinamy się na pośredni szczyt Croce di Marone aby następnie ochłodzić się w schronisku Gugliemo di Sotto. Trud wspinaczki zostanie nagrodzony niezapomnianymi widokami na Alpy i Apeniny.


Trudność: wysoka
Długość trasy: ok 60 km

 

7. Monte Isola czyli czas relaksu

Monte Isola jest największą zamieszkałą wyspą w Europie położoną na jeziorze. W tym przypadku na jeziorze Iseo. Proponowana trasa to idealny sposób na miłe spędzenie dnia. W sezonie wiosenno-letnim z portów każdej miejscowości odchodzą promy, dzięki którym można się dostać na wyspę Monte Isola.

a)    Peschiera – Sensole – Menziano – Senzano – Masse – Olzano – Siviano – Carzano – Peschiera
 

Route 2 560 903 - powered by www.bikemap.net
 
 
b)    Peschiera – Sensole – Menziano – Senzano – Cure – Santuario – Cure – Masse – Olzano – Siviano – Carzano - Peschiera
 
 

Route 2 560 914 - powered by www.bikemap.net

 

Przebieg trasy:

Zabierając swój rower i wysiadając w jednym z miasteczek możemy w dwojaki sposób przemierzyć całą wyspę. Dla rowerzystów szosowych najrozsądniej będzie wybrać się dookoła niej (na szczyt wyspy można dojechać busem lub dojść pieszo), natomiast zwolennicy MTB będą zachwyceni wspinaniem się na sam szczyt góry aż do sanktuarium i punktu widokowego panoramy jeziora oraz okolicznych łańcuchów górskich (miejscowość Cure). Monte Isola to jedno z tych miejsc gdzie czas się zatrzymał, podczas wycieczki z pewnością zobaczymy rybaków wracających z łowów, naprawiających sieci czy suszące się ryby na słońcu. Na wyspie drogi nie mają swoich numerów lecz poruszanie się rowerem jest niezwykle proste – obieramy kierunek docelowej miejscowości i kierujemy się za znakami.

 

Trudność: łatwa podczas objazdu wyspy, trudny podjazd do punktu widokowego i sanktuarium
Długość: 9 km – objazd wyspy, 15 km łącznie z podjazdem do punktu widokowego i sanktuarium

 

8. Winnice Franciacorta – mała Toskania

Winnice, gospodarstwa i kamienne domy położone w łagodnym terenie i otoczone pięknymi wzgórzami Franciacorta przypominają niejeden opis bajkowej Toskanii. A to wszystko nie dalej niż kilka kilometrów od jeziora Iseo.

Passirano – Bornato – Calino – Torbiato – Timoline – Borgonato - Passirano
 

Route 2 560 958 - powered by www.bikemap.net

 

Przebieg trasy:

Punktem wyjścia trasy jest Passirano, z którego udajemy się w kierunku Bornato–Calino. Po drodze mijamy zamki, niezliczone winnice oraz szlachetne rezydencje gospodarstw domowych w Timoline, Borgonato aby po ok 20 km zrobić koło i wrócić do Passirano. Podążając za znakami kierującymi nas do konkretnych miejscowości nie mamy prawa się zgubić. Do trasy należy doliczyć kilometry dzielące miejsce zakwaterowania z jedną z miejscowości na trasie (przykładowo odległość Iseo – Passirano to ok 10 km).

 

Trudność: łatwa
Długość trasy: 20 km + dojazd

 

 

Propozycje tras trudnych:

1. Trzy bresciańskie szczyty – Val Palot, Maniva, Cadino

Nie lada wyzwanie jednego dnia zdobyć 3 włoskie szczyty górskie, z czego jeden sięga prawie 2000 m n.p.m. Trasa dla wyczynowców. 125 km gór i walki z samym sobą.


Boario Terme – Pisogne – Val Palot – Pezzaze – Lavone – Collio – Colombano – Maniva – Bagolino – Gaver – Cadino – Bienno – Boario Terme

 

Route 2 560 981 - powered by www.bikemap.net

Przebieg trasy:

Wyprawa zaczyna się w Darfo Boario Terme, gdzie dojeżdżając ścieżką rowerową do Pisogne startujemy na rozgrzewkę z podjazdem do Val Palot (w Pisogne na rondzie kierunek Val Palot), później zjazd w kierunku Pezzaze i w Lavone kolejna ściana do pokonania. Kierujemy się główną drogą serpentynami na Collio aż do wysokości 1650 m n.p.m – szczytu Maniva. Po kilku serpentynach dojeżdżamy do dużego parkingu w Manivie, który przejeżdżamy i obieramy kierunek Bagolino, gdzie czeka nas ostatni szczyt do zdobycia Cadino 1924 m n.p.m. Dalej tylko z górki – kierunek Bienno, później SP8 i trasa kończy się Darfo.

 

Trudność: bardzo trudna (MTB)
Długość trasy: ok 125 km

 

2. Śladami championów – Plan di Montecampione

Trasa doceniana przez organizatorów największych międzynarodowych imprez kolarskich takich jak Giro d’Italia czy Giro di Lombardia. W 1998 roku to właśnie tutaj Tonkov i Patani kończyli Giro D’Italia na wysokości 1750 m n.p.m. 20 kilometrów ciągłego podjazdu, gdzie nachylenie waha się od 8 do 10 procent. Podejmiesz wyzwanie?


Pian Camuno – Solato – Fane – Vissone – Alpiaz – Prato Secondino – Plan
 

Route 2 560 991 - powered by www.bikemap.net
 
 
Przebieg trasy:

Wyzwanie zaczyna się w miejscowości Pian Camuno, gdzie kierując się w prawo na rondzie za drogowskazem Montecampione rozpoczynamy 20 kilometrowy podjazd po asfaltowej trasie. Na wysokości 1200 m n.p.m. mijamy rezydencję i ośrodek narciarski ale zostawiamy go z  prawej strony i jedziemy dalej, aż na wysokość 1800 m – na metę historycznych wyścigów.

 

Trudność: bardzo trudna

Długość trasy: ok 20 km

Hotele i rezydencje
Oferujemy zakwaterowanie w następujących obiektach:
INFOLINIA Bike2B.pl +48 (34) 351 33 03
Facebook
YouTube

 dołącz do nas

Copyright 2012, Infoski.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

OK, rozumiem - nie pokazuj więcej tego komunikatu